Bilinmesi Gereken Dijital Pazarlama Terimleri

Dijital pazarlama ajansı ile çalışarak tüm bu işlemlerinizi daha rahat ve hızlı bir şekilde yaptırabilirsiniz. Dijital pazarlama ajansı ile çalışmanın birçok avantajı bulunmaktadır. Sizi ve işinizi daha yakından tanıyarak yol haritanızı detaylandırabilirsiniz. Yapılacak çalışmalar doğrultusunda hedef kitlenize yönelik çalışmalar bir dijital pazarlama ajansı sayesinde daha kaliteli bir şekilde yapılacaktır.

Tıklama Oranı (TO) (CTR)

Web sitesinin bir kısmından pazarlama kampanyanızın bir sonraki adımına ilerleyen (tıklayan) kitlenizin yüzdesi olarak tanımlanabilir. Matematiksel bir açıklama olarak, sitenizin veya BTA’nın, insanların tıklaması gereken fırsat sayısına bölünmesiyle elde edilen toplam tıklama sayısıdır

Anahtar Performans Göstergesi (KPI)

Performans ölçüm yöntemidir. Firmalar bir çalışanın veya bir faaliyetin başarısını değerlendirmek için kullanır. Pazarlama hedeflerine yönelik ilerlemeyi izlemek için KPI’ları kontrol ederler ve başarılı pazarlamacılar performanslarını sürekli olarak endüstri standardı ölçümlere göre değerlendirir.

Anahtar Kelime

Bazen “anahtar kelime terimleri” olarak adlandırılan anahtar kelimeler, web sayfalarının Google gibi arama motorları tarafından arama sonuçlarında gösterilmesini sağlayan öğelerdir. Bir web sayfasını optimize edeceğiniz anahtar kelimeleri seçmek iki adımlı bir çabadır. Öncelikle, anahtar kelimenin belirgin arama hacmine sahip olduğundan ve sıralaması zor olmadığından emin olmak isteyeceksiniz. Ardından, hedef kitlenize hitap edip etmemesi de önemli bir kriterdir.

Tıklama Başına Ödeme (PPC)

Dijital reklamlara tıklama olduğunda alınacak para miktarıdır. Ayrıca, reklam verenlerin, bir reklama tıklandığında bir yayıncıya (genellikle bir arama motoru, sosyal medya sitesi veya web sitesi sahibine) belirli bir miktar para ödediği bir internet reklamcılık modelidir.

PPC reklamları, trafiği reklam verenin web sitesine yönlendirmek için kullanılır.

PPC reklamları için ödeme yapmanın iki yolu vardır:

Sabit oran: reklam verenin ve yayıncının, bir tıklama için ödenecek sabit bir tutar üzerinde anlaşması halinde.

Teklif temelli: reklam verenin bir reklamcılık ağındaki diğer reklam verenlerle rekabet ettiği yer. Bu durumda, her bir reklam veren belirli bir reklam spotu için ödemek üzere bir maksimum harcama belirler.

Dijital pazarlama terimleri

Conversion Rate (CR)

Dönüşüm oranını ifade eder, yüzde ile gösterilir. Örneğin; bir web sitesine gelen 100 kişiden 1 kişi satın alma gerçekleştirmiş ise CR %1 olarak hesaplanır.

Call to Action

Pazarlama terimleri sözlüğü içerisinde belki en biliniyor olanıdır. Harekete geçirme oranı olarak bilinen terim, web sitesi ziyaretçisini yönlendirmeye ve müşteri haline gelmeye teşvik eden düğme, resim, metin veya web bağlantısı oluyor.

Inbound Marketing

Hedef kitlenin ilgisini çekecek yöntemler ile online platformlardan müşteri yaratmanızı sağlayan pazarlama aracı olarak biliniyor.

Impression

Impression reklamınızın bir kere görüntülenmesi anlamına gelir. Yani bir kullanıcı, reklamınızı sayfada 1 defa gördüğü zaman 1 impression almış oluruz. Sayfa yenilendiğinde bir görüntülenme daha aldığınızda impression sayımız 2 olacaktır.

Dijital dünyada yapılan çalışmalar doğrultusunda birçok dijital pazarlama terimi aktif olarak kullanılmaktadır. Bu terimlere aşina olmanız yaptığınız çalışmalara işinizi daha da kolaylaştıracaktır. Reklamlarınızı veya web sitelerinizi bu terimler doğrultusunda geliştirmeniz işlerinizi daha iyi bir şekilde analiz etmenizi sağlayacaktır.

--

--

Inolyzer - Sürdürülebilir Dijital Çözümler

Inolyzer olarak sürdürülebilir dijital çözümler noktasında sizlere web tasarım, sosyal medya, Amerika şirket kurulumu gibi birçok noktada destek veriyoruz.